מרכז לימודי בוהם

 

 

 

 המרכז הישראלי ללימודי בוהם

 
Default  |  English  |  להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> למה בוהם? שאלות נפוצות
 
  שאלות נפוצות

 - מי זה דויד בוהם?

דויד בוהם נחשב לאחד מגדולי הפיסיקאים של המאה ה-20. מעבר לתרומתו הייחודית בפיסיקה, הוא העמיד את התיאוריה הפיסיקלית בקונטקסט הרחב של התרבות והחשיבה האנושית. 

 - מה המסר העיקרי של בוהם לבני אדם בימינו?

בוהם טען שתפיסת המציאות שמאפיינת את העידן המודרני מבוססת על הפיסיקה הקלאסית. תפיסה זו איפשרה התפתחות טכנולוגית אך לא פתרה בעיות אנושיות כגון ניכור, ניצול, אי-צדק חברתי וכן הלאה. בעקבות תאוריית היחסות ותאוריית הקוונטים הוכנסו חידושים בתחומים טכניים בלבד אך לא בתחומים של אדם וחברה. הפרשנות שלו לתורת הקוונטים מבוססת על הרחבה של מושגי יסוד בתפיסת המציאות, והיא חיונית לפתרון בעיות שעומדות מול אדם וחברה בימינו. 

-  האם ההצעה של בוהם התקבלה על דעת הרוב בקהילה המדעית?
 

-  לא. היא עדיין לא התקבלה על דעת הרוב בקהילה המדעית. הקהילה המדעית באופן כללי מתבססת עדיין על אותן הנחות יסוד של הפיסיקה הקלאסית ומתעלמת מהגילויים בתורת היחסות ובתורת הקוונטים. מיעוט בקרב הפיסיקאים, שעוסקים היום בפיסיקה תיאוריתית, נוטים לעסוק "בפיסיקה" ולא ב"פילוסופיה". הפיצול בין מדעים שהחל במאה ה-17 וגבר במאה ה-19 עדיין שולט במדע. פיסיקאים לא נוהגים לעסוק בהשלכות של הגילויים בפיסיקה על תפיסת המציאות באופן כללי. ההגדרות של 'מדע' ו'מחקר מדעי' שהתקבלו בתחילת המאה ה-20 עדיין שולטות ברוב המדעים. בוהם הציע הרחבה למושגי יסוד בפיסיקה, אך רוב הפיסיקאים סבורים שאין צורך בכך לפי שעה. התוצאה היא שגם מדעים העוסקים בביולוגיה ובתחומים של אדם וחברה מסגלים את עצמם לשיטה המדעית המקובלת המבוססת על תפיסת מציאות מכניסטית. וזאת, למרות השוני בין העולם המכאני לבין העולם האורגני כולל האדם. 

 

   - אם מרבית הפיסיקאים סבורים שאין צורך להרחיב את הנחות היסוד, ושאר המדעים מתבססים על תמונת מציאות מכנסיסטית קלאסית, מדוע המדע והחברה באופן כללי נדרשים להרחבת תמונת המציאות?
התשובה פשוטה. הרחבת תמונת העולם חיונית לקיומנו! ההתייחסות הנוכחית לבני אדם ולסביבה מובילה לסיכון ממשי להישרדות המין האנושי. חיוני להרחיב את תפיסת המציאות בהקדם; הן במדע והן בחברה בכלל. 
מאחר ובוהם הניח יסודות להרחבת תפיסת המציאות, בעקבות תורת היחסות ותורת הקוונטים, ראוי לקיים דיון פתוח בהצעות שלו. 
בוהם הציע, 
בין היתר לצורך זה, סוג של דיאלוג המכונה 'דיאלוג בוהם'. במהלך חייו בוהם השתתף בקבוצות דיאלוג מסוג זה. לאחר מותו פורסמו מאפיינים של הדיאלוג הזה, ומקצת מהדיאלוגים שבהם הוא השתתף. כיום פועלות קבוצות דיאלוג בעולם ובארץ (ראו בהמשך). 

"We are all linked by a fabric of unseen connections.
This fabric is constantly changing and evolving.
This field is directly structured and influenced by our behavior and by our understanding".
- David Bohm –

לייבסיטי - בניית אתרים